Akce

Anketa

Jak archivujete své domací videonahrávky ?
 


Slovník


HDMI
(High-Definition Multi-media Interface) Jedná se o rozhraní určené pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitální podobě. Přes HDMI lze přenášet obraz v HD kvalitě, hodí se tedy pro výstup na HDTV. Jako výstupní zařízení může sloužit počítač, herní konzoly, DVD přehrávač nebo HD-DVD či Blu-ray mechanika.
Bitrate
Datový tok souboru video/zvukového záznamu. Udává se v kbps (počet bitů za sekundu).
DVB-T
Evropský systém pozemního digitálního vysílání (Digital Video Broadcasting - Terrestrial). Pomocí tohoto systému je přenášen proud audiovizuálních dat komprimovaných pomocí metod MPEG-2 či H.264. Digitální televize založená na tomto systému umožňuje nabídnout kupříkladu interaktivnější služby - internet, e-mail, nakupování online apod.
DVD video
Přístroje nesoucí logo, nebo splňující parametry "DVD video" musí umět přehrát medium DVD s konstantním datovým tokem 9800 kb/s.
HD Redy
Logo označující HDTV televize které umí přijímat a zobrazovat obsah v HD kvalitě, tedy ve vysokém rozlišení. Televizní přijímač označený logem HD Ready musí být schopen alespoň: zobrazovat rozlišení 1280×720 alespoň 720 řádků (bodů) horizontálně při 50 Hz a 60Hz (720p) a 1920×1080 při 50 Hz a 60Hz prokládaně, tedy 1080i. Zároveň musí každá televize označená HD Ready podporovat standard HDCP.
HDCP
Technologie sloužící k ochraně obsahu, dostupná pro použití ve spojení s HDMI (vyvinutá společností Intel Corporation).
Full HD
Televizní přijímače označovené tímto logem podporují rozlišení 1080p, tedy dosud nejkvalitnější možné HD zobrazení.
1080p
Nejkvalitnější zobrazovací mód standardu HDTV. Písmenko p značí slova “progressive scan” neboli neprokládaný obraz. To znamená, že jeden snímek se skládá z 2,07 milionu obrazových bodů neboli pixelů. Rozlišení je tedy 1920 × 1080 bodů. Někdy je 1080p označováno jako “plné” HDTV rozlišení. Poměr stran je 16:9.
Blu-ray
Nová generace optických disků, nástupce DVD. Pro čtení a zápis na BD média (Blu-ray disk) se využívá modrého laseru, odtud také název. Z kratší vlnové délky laseru plyne také možnost nahustit na jedno médium více dat. Na jednu stranu Blu-Ray disku lze zaznamenat až 25 GB (jednovrstvé médium).
Barevná hloubka
Počet barevných odstínů. Obvykle 24bitová barevná hloubka (16 777 216 odstínů). 48 bitů je 281 474 976 710 655 barevných odstínů.
DPI
Počet bodů na délku jednoho palce (palec = 25,4 mm)
Kinofilm
Používaný název pro film 24 x 36 mm
Konstantní bitrate (CBR)
Konstantní datový tok, který je vždy stejný v rámci zadaných parametrů při encódování.
SPDIF
(Sony/Philips digital interface) Rozhraní pro digitální přenos. Může být buď optické, nebo elektrické a předáván ve vstupu, nebo výstupu, pričemž opticky výstup na rozdíl od vstupu svítí.
Streaming
Technologie, která zajistí, že si uživatel může ihned poslechnout video/audio soubor, aniž by musel čekat, než se požadovaný soubor stáhne na jeho lokální počítač
Rozlišení
Udává počet bodů (pixelů) obrazu, který se získá na jeden palec. Udaná hodnota je v dpi (bodu na palec)
Velikost obrázků
Udává se v pixelech (obrazových bodech)
Variabilní bitrate (VBR)
Variabilní (proměnný) datový tok, který nabízí možnost zvolení např. maximální hladiny datového toku. Pokud zrovna video/audio soubor nevyžaduje nasazení plného bitrate, sníží se jeho hodnota a tím se ušetří na výsledné velikost souboru.
 
hairy mobile porn